Zájezdy do zahraničí se zdraží

Z důvodu oslabení koruny se v příštím roce zdraží zájezdy zhruba o 10 procent. Bude se jednat hlavně o last minute zájezdy. O této události informovala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Zájezdů typu last minut se prodá kolem 40 procent z celkového objemu prodaných dovolených. Největším rizikem pro zdražování zájezdů je pokud bude kurz koruny stoupat dlouhodobě.

Letos dosahovala průměrná cena zájezdů hranice 12 000 korun na osobu. V loňském roce se jednalo o částku 11 750 korun a pro příští rok se očekává 13 000 korun.

Cestovní kancelář Fischer zdraží své last minute zájezdy o 5 až 10 procent. CK Exim Tours by ke zdražení zájezdů přistoupila v případě, že by kurz koruny dosáhl na 27,50 vůči euru. Určitou výhodu mají cestovní kanceláře, které jsou kurzově zajištěni.

Podle většiny českých cestovních kanceláří byla intervence na oslabení koruny provedena v nevhodný okamžik. Cestovní kanceláře již mají připravené prodejní katalogy na příští rok, kde jsou uvedeny ceny podle dřívějších kurzových měřítek.