Úvěr na družstevní byt

Koupě družstevního bytu se někdy může velmi zkomplikovat. Pokud nevlastníte jinou nemovitost, kterou byste mohli ručit, je to dosti problematické. Je rozdíl jestli kupujete byt v osobním vlastnictví nebo v družstevním. Úvěr na družstevní byt poskytují pouze některé banky. Zde se vyplatí provést velmi důkladný průzkum.

Nyní si ukážeme jednotlivé varianty. Když vlastníte nemovitost, kterou můžete dát do zástavy, situace je snadná. Každá banka vám ráda poskytne úvěr na družstevní byt. Zde si tedy můžete najít na internetu seznam všech bank a následně si porovnat jednotlivé podmínky. Pak stačí pouze vybrat tu nejlepší nabídku a podepsat smlouvu.

V jakých případech je těžké získat úvěr na družstevní byt?

úvěr na družstevní bytTento případ nastane, když není k dispozici jiná nemovitost na ručení. Družstevní byt neznamená vlastně koupi fyzického bytu, ale pouze koupi členského podílu. Banky mají s tímto problém a rádi vidí, když byt již vlastníte. Nicméně legislativa by se v tomto bodě měla posunout do přijatelné verze.

Najít banku, která tento úvěr poskytne je těžké. Banka, která takový úvěr možná poskytne je velmi přísná na samotného žadatele. Uchazeč o úvěr musí splnit velmi důležitá kritéria. Prvním měřítkem je absence jakýchkoliv dluhů. Tento klient tak nesmí mít záznam v žádných dluhových registrech a jeho finanční situace by měla být vzorná.

Dalším měřítkem je účast ručitele. Banka si vyžádá někoho dalšího, kdo může ručit. Tento spoluručitel musí být také v dobré finanční kondici a nesmí se stát, že nebude splácet své závazky. Toto vše by taky mělo být podchyceno ve smlouvě, která zaznamenává úvěr na družstevní byt. Problematika je to široká a nevyplatí se jí podceňovat.