Úrok z úvěru

Každého jistě zajímá, jak vysoké bude mít náklady z půjčených peněz. Úrok z úvěru je základní hodnotou, která nám udává, kolik budeme pravidelně platit za námi zvolený úvěr. Výši úroků si stanovuje každá banka samostatně. U nebankovních společností to funguje na podobném principu. Nicméně u nebankovních společností jsou úrokové sazby vyšší. Obvykle se jako důvod uvádí pokrytí možného rizika.

Kolik činí běžný úrok z úvěru

úrok z úvěruObecně se nedá říci, jaká míra úroku je přijatelná. Záleží na několika faktorech. Důležité je jestli se jedná o dlouhodobý nebo krátkodobý úvěr. Při úvěrech, které se poskytují na krátkou dobu se bude jednat o vyšší úrok z úvěru. Obecně se takto sazba pohybuje od desítek po stovky procent. Tyto úvěry se obvykle realizují prostřednictvím sms zprávy a jsou splatné do několika dnů. Maximální doba splatnosti je jeden měsíc.

Dále se může jednat o úvěr, který je poskytnutý na delší dobu. Tato doba představuje několik let. U hypotéky to je až 30 let. Tady se pohybuje úroková sazba v řádu jednotek až desítek procent za jeden rok. Vyžaduje se však také dosti kvalitní ručení nemovitostí. Banky požadují u těchto úvěrů většinou ještě ručitele. Ručitelem může být klidně někdo z rodiny.

Důležitý je výběr poskytovatele úvěru

Ta instituce, která nám poskytne půjčku nebo úvěr je velice důležitá. Mezi poskytovateli jsou velké rozdíly. Jiná je situace mezi bankami a jiná u finančních společností. Banky používají rejstřík dlužníků a jsou velice přísné na žadatele o úvěr. Vyžadují stabilní a trvalé zaměstnání. Dále je požadována dobrá finanční situace žadatele. Často se také zkoumá účel půjčky.