Tento rok ve znamení zdražování hypoték

Minulý rok byl velice vhodnou dobou pro sjednání hypotéky. Úrokové sazby se dostaly na velmi nízkou úroveň. Letošní rok se očekává zdražování hypotečních úvěrů a také růst cen nemovitostí.

Z informací Ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že objem sjednaných hypoték za minulý rok činil 135 miliard. Tato čísla se vztahují k září 2015. Čísla za celý loňský rok by nám mohla ukázat, že se jedná o rekordní rok.

Na druhou stranu levné hypotéky ovlivňují ceny nemovitostí, které se zvyšují. Z tohoto důvodu roste také průměrná cena poskytnuté hypotéky. Tento růstový trend vycítily developeři a posílají na trh více svých projektů.

Vydělá na tom spotřebitel?

jak již bylo zmíněno, čeká nás zdražování hypoték. Jedním z vlivů patrně bude také nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se dočkají větších práv ve vztahu k poskytovatelům úvěrů. Finanční instituce se musí připravit na náklady, které jsou spojené s vyšší administrativou, což povede ke zmíněnému zdražení hypotečních úvěrů.

Nově se bude spotřebitelům nabízet možnost splatit jednou ročně zdarma až pětinu úvěru. V minulosti bylo zvykem, že za každé předčasné splacení si banky účtovaly poplatky. Nyní se tyto náklady mohou přesunout do úrokových sazeb.

V letošním roce by však zdražování hypoték nemuselo být tak velké, neboť na českém hypotéčním trhu je velká konkurence. Druhým pozitivním faktorem je rostoucí hospodářství. Letos tak můžeme očekávat velký objem poskytnutých hypoték.