Státní půjčka na bydlení pro mladé

Po několika letech se opět nabízí půjčka na bydlení pro mladé od státu. Mladí lidé ve věku do 36 let budou moci tuto nabídku využít. K dalším podmínkám patří péče o dítě do 6 let. Tyto úvěry se budou financovat ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Hlavní výhoda této půjčky pro bydlení by měla spočívat ve výhodnějších podmínkách. Mezi tyto lepší podmínky se dá započítat nižší úrok a snadnější možnost přerušení splácení úvěru. Tato půjčka pro mladé půjde získat maximálně ve výši poloviny hodnoty nového bydlení. Tato půjčka bude přístupná od března letošního roku.

Hlavním argumentem státu pro vytvoření tohoto programu je těžší přístup k úvěrům na bankovním trhu. Celkově státní fond bude poskytovat částky od 50 000 Kč do 600 000 korun.

Jaké jsou podmínky půjčky pro mladé?

Tento úvěr bude poskytován pouze na stavbu či koupi bydlení. Výše úrokové sazby bude záviset na referenční sazbě EU, která se vztahuje k veřejné podpoře. Tato úroková sazba je nyní ve výši 0.56 procent. K této sazbě by se pak minimálně přičítal jeden procentní bod a maximálně dva body. Půjčka na bydlení by se splácela maximálně 15 let a fixace by byla na dobu 5 let.

V odůvodněných případech by bylo možné splácení úvěru prodloužit až na 21 let. Předčasné splacení půjčky by bylo bez poplatků. Další podmínkou je stavba mimo záplavovou oblast a během splácení půjčky nelze převést právo na jinou osobu.

Doba vyřízení by se měla pohybovat kolem jednoho měsíce. V žádosti bude muset být uvedena výše příjmů a prohlášení o bezdlužnosti na zdravotním a sociálním pojištění.