Spořící účty

Spořící účet vám nabízí bezpečné uložení vašich dočasně volných financí. Každý kvalitní spořící účet by měl mít odpovídající úročení a rychlou dostupnost k vloženým prostředkům. Srovnání spořících účtů můžete nalézt na mnoha místech a zvolit ten odpovídající.

 

Založení spořícího účtu

Některé banky podmiňují založení spořícího účtu existencí již běžného účtu. U některých bank není nutné mít běžný účet založený. U jednotlivých bank se liší výše počátečního vkladu. Některé banky nepožadují minimální zůstatek žádný, u jiných je třeba připravit si několik stovek až tisíc korun.

 

Spořící účet a úročení

Spořící účty jsou úročeny vyšší sazbou než běžné účty. Zpravidla výše jsou úročeny spořící účty s vyšším vkladem a delší výpovědní lhůtou a naopak. Z tohoto důvodu je nutné provést kvalitní srovnání spořících účtů a vybrat ten nejlepší spořící účet, který odpovídá přesně vašim potřebám. Úroky jsou daněny srážkovou daní ve výši 15 procent.

 

K čemu lze spořící účet použít

Spořící účet je primárně určen pro uložení volných finančních prostředků. Tento typ účtu je tak vhodný zejména k příjmu finančních prostředků, přičemž výplata je zpravidla omezena patřičnou výpovědní lhůtou. V současnosti se na bankovním trhu vyskytují spořící účty s výpovědní lhůtou a také bez ní. Kvalitní spořící účet by neměl být limitován jakýmkoliv vázáním vložených peněz.

 

Spořící účet a pojištění

Spořící účty jsou ze zákona pojištěny do částky 50 000 EUR.

 

Výběr spořícího účtu

Při výběru spořícího účtu hraje roli několik důležitých faktorů. Výše úrokové sazby není vždy tím nejdůležitějším. Je důležité se zajímat jaké poplatky jsou spojené s daným produktem. Některé banky nabízejí vedení účtu zdarma, což velmi šetří naše náklady. Zvláště důležitá je výpovědní lhůta, která nám určuje jak rychle se k našim penězům dostaneme. Zvážit bychom měli i další faktory jako je snadné ovládání spořícího účtu pomocí internetového bankovnictví.