RPSN hypotečních úvěrů

rpsn hypotečních úvěrůZnát náklady na splácení hypotečního úvěru je dnes věcí nezbytnou. Tyto náklady zahrnují celkovou sumu, která musí být splacena. Jedná se o RPSN, neboli roční procentuální sazba nákladů. Tato sazba se sčítá dohromady náklady na úroky a všechny možné poplatky. Dostaneme tak procentní údaj, který udává celkovou výši úroků, kterou budeme platit.

Výše RPSN hypotečních úvěrů

U jednotlivých bank se hodnota RPSN hypotečních úvěrů liší. Každá banka si stanovuje vlastní úrokové sazby a další poplatky. Mezi tyto poplatky patří třeba zpoplatnění vedení úvěrového účtu. Existují i poplatky za předčasnou splátku hypotečního úvěru. Tyto se pak dále dělí na mimořádnou splátku, která se platí obvykle jednou za rok.

Smluvní ujednání hypotečního úvěru

Důležitá je samotná smlouva z bankou, kde se dozvíme vše potřebné. Nesmíme zapomínat na to, že tam má být uvedena výše celé hypotéky. Potom je důležitá délka splácení. Samozřejmostí je úroková sazba. Tady je třeba mít jasno, jak dlouhá bude fixace. Zafixovat náš hypoteční úvěr můžeme od 1 do 5 let. Existují však i delší termíny. Jde vlastně o dobu, kdy budeme platit stejné úroky z našeho úvěru. Tento fakt je důležité uvážit, neboť zásadně může ovlivnit naše výdaje na celý úvěr. Lepší fixaci můžeme získat refinancováním.