Rejstřík dlužníků

Pokud jste se v minulosti dostali do prodlení se splátkou vaší půjčky nebo hypotéky a nyní chcete nové žádat o úvěr? Tento problém dopadl v současné době na mnoho Čechů. Existuje zde riziko, že banka žádost o hypotéku zamítne. Nicméně existuje určité řešení, které by mohlo pomoci.

Rejstřík dlužníků

Úvěrovou historii žadatelů o půjčky mají na starosti registry dlužníků. V současné době existuje několik registrů, do kterých nahlížejí poskytovatelé úvěrů. Tyto registry evidují databáze dlužníků, které jsou poskytovány zainteresovaných finančním společnostem.

Banky a hypotéky

Poté co banka v registru dlužníků shledá, že žadatel o hypotéku již měl v minulosti problém se splácením, zpravidla tuto hypotéku neposkytne. Nicméně problém nemusí být jen na straně žadatele, ale také spolužadatel o hypotéku může být v některém z registrů.
 

 

Co dělat v této situaci?

Jedním z možných řešení je odstoupení žadatele od úvěru. Žádat o hypotéku bude pouze osoba, která neměla v minulosti problémy se splácením půjček nebo spotřebitelských úvěrů. Dalším možným řešením je přidání do zástavy další nemovitosti.

Jako nejméně oblíbenou formou řešení této situace je odložení žádosti o úvěr. Tato situace může trvat tak dlouho, doku žadatel o úvěr nebude dostatečně bonitní. Nicméně banky jsou v těchto případech velmi přísné a zájemci o hypotéku se často musí obrátit na nebankovní společnosti.