Poskytovatelé půjček

 

Oblast poskytování úvěrů je velmi široká. Půjčovat peníze může v České republice mnoho subjektů. Na českém finančním trhu existuje přes deset tisíc poskytovatelů různých půjček.

 

Hlavní poskytovatelé půjček

Mezi největší poskytovatele půjček se řadí banky. Dále jsou to velké nebankovní společnosti. Zařadit sem můžeme i soukromé investory, kteří půjčují peníze. Pro mnoho lidí může být současná situace značně nepřehledná.

 

Důležité je tedy mít přehled jaké subjekty mohou půjčovat a jaké druhy půjček nabízejí.

 

Je snadné získat půjčku od banky?

Bankovní půjčka je patrně nejvýhodnějším produktem. Nicméně ne každý na půjčku od banky dosáhne. Banka většinou vyžaduje dlouhou historii. Mezi základní požadavek patří běžný účet vedený právě u banky, kde si půjčujeme. Po žádosti o bankovní půjčku následuje proces schvalování. Banka zde zohledňuje klientovu bonitu a zajímá ji druh zaměstnání a výše příjmu.

 

Nebankovní společnosti

Dost žadatelů neuspěje u bankovních domů. Z tohoto důvodu se dále obracejí na poskytovatele půjček z nebankovního sektoru. Tyto společnosti nemají tak přísná kritéria poskytování půjček, ale také nahlížejí do rejstříku dlužníků.

Získání půjčky od nebankovní firmy je tedy snadnější, ale má to několik nevýhod. Zpravidla to bývá vyšší úrok a poplatky za předčasné splacení půjčky. Na nebankovním trhu existuje několik velkých poskytovatelů půjček, kteří jsou již ověřeni velkou částí zákazníků. Jedná se hlavně o Cetelem, Home Credit nebo Cofidis.