Polovina občanů České republiky je zadlužena

Podle posledního mezinárodního průzkumu je v České republice zadluženo celkem 49 procent lidí. Jedná se o podobný údaj jako v celé Evropě. Nejvíce jsou Češi zadluženi nehypotečním úvěrem. Důvod tohoto zadlužení může být spatřován v rostoucích výdajích za bydlení, služby nebo zdraví.

Kolem 20 procent lidí má spotřebitelskou půjčku. Dále pak 10 procent má úvěr na kreditní kartě. Stejný počet lidí využívá k půjčování kontokorentní účet. Celkem 8 procent z těchto dluhů připadá na půjčování v rodině a u přátel.

V Evropě jsou nejméně zadlužení lidé v Nizozemí, kde dluží třetina obyvatel. Naopak nejvíce zadlužených lidí je v Turecku, kde se to týká 75 procent lidí. V USA je počet zadlužených na 68 procentech.

Obecně jsou výsledky tohoto mezinárodního průzkumu svědectvím o rostoucím zvyku žití na dluh. Lidé si zvykli půjčovat na běžné spotřební věci jako je elektronika, nákupy nebo dovolená. podle expertů je důležité dodržovat u půjčování rozumné základní zásady. Když už si musíme půjčit, je třeba zvažovat všechny aspekty takové půjčky. Musí zde být jasné a transparentní podmínky, vyčíslená úroková sazba a také celkové náklady na splácení úvěru.