Povinné ručení

 

Uzavřít povinné ručení je povinností každého majitele motorového vozidla. Pokud osoba povinná platit povinné ručení, hrozí zde pokuta až 40 000 Kč. V případě, že někdo neuzavře toto pojištění a stane se účastníkem nehody, musí uhradit celou škodu z vlastních prostředků.

Povinné ručení poskytuje každému pojištěnému pojistnou ochranu v případě škody, která je způsobená provozem motorového vozidla. Uzavření tohoto pojištění je důležité z hlediska odvrácení případných vysokých finančních nákladů, které jsou s havárií spojeny.

 

Co povinné ručení pokrývá?

Pojištění pokrývá škody, které jsou způsobeny provozem motorového vozidla druhé osobě. Z povinného ručení, ale není hrazena škoda na vašem vozidle pokud jste viník nehody. Na tento účel je sjednáváno havarijní pojištění. Dále se pojištění nevztahuje na vozidla s cizí poznávací značkou nebo vozidla, která vlastní osoby s trvalým pobytem mimo Českou republiku.

 

Na co si dát pozor

Pokud jedeme do zahraničí, je nutné mít u sebe tzv. zelenou kartu, kterou vám pojišťovna vydá. Zelená karta je tak důležitým pomocníkem, jestliže cestujeme do zahraničí. Dále třeba znát limity plnění, které jsou ze zákona stanoveny na 35 mil. Kč. Další škoda, která přesáhne tento limit, je pojištěnec povinen zaplatit sám. Lze dojednat i vyšším maximální limit při uzavírání pojistky.

 

Kde sehnat povinné ručení?

Mezi nejznámější prodejce patří: Allianz pojišťovna, Česká pojišťovna, Kooperativa, Triglav pojišťovna, Slavia pojišťovna a Generali pojišťovna.

 

Porovnat povinné ručení: