Platební karty

Platební karta se v současné době již stala nepostradatelným pomocníkem při správě vašich peněz. Hlavní předností platebních karet je jejich bezpečnost. Při ztrátě stačí platební kartu telefonicky zablokovat a tím eliminovat případné ztráty. Platební karta se obvykle vydává k bankovnímu účtu. S platební kartou se tak lehce dostanete k vlastním financím nebo také k úvěru. Platební karty jsou vydávány obvykle bankami. V poslední době však licence k vydávání platebních karet vlastní i družstevní záložny nebo úvěrové společnosti.

 

Nejznámější platební karty

Visa
MasterCard
American Express
Dinners Club
Discover Financial
JCB Card

 

Typy platebních karet

podle druhu provedení karty

Elektronické karty – tyto karty jsou určené pouze pro elektronicky prováděné transakce v platebních terminálech

Embossované karty – tento druh karet je charakteristický vyraženým, tzv. vroubkovaným písmem neboli embossing. Platit je s nimi možné na mechanických snímačích a na elektronických platebních terminálech.

Virtuální karty – tyto platební karty jsou určeny k platbám na internetu nebo k transakcím, kde není nutná přítomnost karty.

 

podle zabezpečení karty

Karty bezkontaktní – tato karta obsahuje technologii, která umožňuje na dálku provádět platební úkony
Karty magnetické – tato platební karta obsahuje pouze magnetický proužek
Karty čipové – platební čipové karty mají pouze čip
Karty hybridní – platební karta obsahuje jak magnetický proužek tak čip

 

Dále se platební karty dělí podle druhu vyúčtování transakcí

Kreditní karty – při platbě kreditní kartou lze využívat bezúročné období. Při závěrečném vyúčtování a obdržení výpisu transakcí kartou můžete buď plně uhradit utracenou částku nebo zaplatíte pouze povinnou minimální splátku a dále platíte úroky. Tyto karty jsou vydávány k úvěrovým účtům.

Debetní karty – debetní karty jsou vydávány pouze k bankovním účtům a platební transakce jsou zúčtovány ihned po obdržení informace o jejich provedení. Zpravidla jde o 3 až 5 dnů.

Předplacené karty – pro předplacené platební karty nemusíte mít bankovní účet, tyto karty mohou být anonymní. Nejdříve se vloží na kartu peníze a teprve potom s ní můžete provádět platební operace.

Charge karty – zde se jedná o karty s odloženou splatností. Vždy když obdržíte výpis transakcí kartou, je nutné tyto závazky uhradit. Tato platební karta připomíná fakturu, musíte své závazky splatit do určitého termínu. Bankovní účet k této platební kartě není nutný.

 

Rozdělení karet podle společností

platební karty American Express
– American Express Gold
– American Express Green
– American Express Platinum
– American Express Corporate

platební karty Mastercard
– Maestro
– Cirrus
– MasterCard
– MasterCard Gold
– MasterCard Platinum
– MasterCard Unembossed

platební karty Visa
– Visa Electron
– Visa Classic
– Visa Gold
– Visa Platinum
– Visa Business Card
– Visa Unembossed

 

Jak efektivně používat platební karty

Embosovaná platební karta – je snadno zneužitelná, pokud ji dáme z ruky, může dojít k dvojímu otisku. Jednou je zaplacena útrata a pak může být stržena další částka. Při používání této karty je nutná velká opatrnost.

Limity výběru – platební karty mají různé časové limity při výběru našich finančních prostředků. Je dobré stanovit vhodný týdenní nebo měsíční limit, abychom předešli platební neschopnosti.

Platební karta v zahraničí – v případě cesta do zahraničí je více než vhodné vlastnit dvě platební karty. Jedná se hlavně o případ ztráty nebo poškození karty. V Evropě a v USA se nejčastěji používají platební karty MasterCard, Visa nebo American Express.

Ochrana platební karty – kartu je důležité chránit před mechanickým poškozením a také před poškozením magnetického proužku

Placení na internetu – platby na internetu je nutné provádět velmi opatrně. Důležité je předcházet zneužití platební karty. Nikomu bychom neměli sdělovat číslo naše karty, jméno ani dobu platnosti. Rozumné je také zřídit si k placení na internetu zvláštní platební kartu s minimálním zůstatkem finančních prostředků.

Platební karty a PIN – v zájmu dodržování základní bezpečnosti je důležité, abyste si nezapisovali váš PIN na papírek, který je uložený ve vaší peněžence nebo v blízkosti karty.