Nesplácení hypotéky

nesplácení hypotékyKaždý zájemce o hypotéku by se měl zajímat o situaci, která nastane, v případě že dojde k nesplácení. V poslední době bývá nesplácení bohužel velmi častým jevem. K tomuto trendu dochází kvůli špatnému hospodářskému růstu. Lidé si zvykli dříve, že zaměstnání je něco automatického a nyní jsou překvapeni když o práci přijdou. Zákonitě se pak musí dostavit i nesplácení hypotéky.

V této situaci pomůže jen pár rad. Musíme zjistit, jestli máme uzavřené pojištění proti neschopnosti splácet. Toto pojištění je sice další nákladovou položkou, ale může v nesnázích značně pomoci. Jde tedy o situace, kdy se pojistíme proti neočekávané situaci. S takto nešťastnou situací nejde nikdy dopředu počítat, právě proto banky nabízí tuto variantu jako jednu z možných variant.

Co učiní banka v případě nesplácení hypotéky

První kroky banky povedou ke kontaktování klienta, který nesplácí. Odborníky je doporučováno, aby vždy takový člověk komunikoval s bankou. Protože pokud nekomunikuje, banka začne řešit celý spor právní cestou. Toto pak může rychle skončit v exekuci a dále víme co se stane s našim obydlím.

Co dělat, když nemohu splácet

Nejdříve byste měli zajít do banky. Začne to tím, že si sjednáte schůzku s příslušným bankovním poradcem. Toto můžete učinit telefonicky před samotnou návštěvou banky. Následně je s vámi domluven čas, kdy budete hledat přijatelné řešení vaší hypotéky.

Když konečně dojde k setkání s pověřeným pracovníkem banky, obvykle banka jako první navrhne rozložení splátek na delší časové období. Toto se může stát tak, že se prodlouží splácení dané hypotéky a vy tak zaplatíte každý měsíc menší splátku. Sice se hypotéka celkově prodraží, ale vás to neohrozí ztrátou vašeho domu.