Mzdy budou stagnovat

Pro zaměstnance další nemilá zpráva. Velká většina tuzemských firem nebude v příštím roce zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Tyto fakta zjistil průzkum Hospodářské komory ČR. Naopak ceny se podle České národní banky zvýší téměř dvojnásobně.

inflace

 

V příštím roce dojde k reálnému snížení mezd. Rozpaky budí předpokládaná výše inflace, neboť s odhadem zamíchala měnová intervence ČNB. Pokles cen lze očekávat v oblasti energií a telekomunikačních služeb.

Možné zvyšování mezd zkomplikovala již zmíněná akce České národní banky. Českomoravská konfederace odborových svazů nepředpokládala masivní intervence proti české měně a tak bohužel tento fakt nezohlednila při mzdových vyjednáváních.

Ke zvyšování mezd se chystá pouze 16 procent firem. Toto zvýšení mezd bude v průměru o 2 procenta. Nicméně předvídaný růst cen je na hodnotě 2,2 procenta.

Mzdové rozdíly se budou zvyšovat

V jednotlivých firmách se nejčastěji bude přidávat pouze vedoucím manažerům a klíčovým zaměstnancům. Bude tak docházet k mzdové diferenciaci, což není zrovna příjemné zjištění.

Další firmy, které budou přidávat svým zaměstnancům se rekrutují z řad velkých podniků nad 250 pracovníků. Naopak snižovat se bude ve stavebnictví a hutnictví.