Lidé si nejvíce půjčují na bydlení

Ze statistik České národní banky je zřejmé, že Češi si nejvíce berou úvěry na bydlení. Za rok 2015 se poskytly hypotéky ve výši 970 miliard korun. U lidí se projevuje také zájem o spotřebitelské půjčky, jejichž směr trendu je růstový. Nicméně občané České republiky si stále u bank ukládají více peněz než si vypůjčí.

České domácnosti měly za loňský rok od bank celkové úvěry ve výši 1.2 bilionu korun. Jde o 8 procent více než za předchozí rok. Je zde rozdíl, kdy hypotéky jsou téměř výhradně sjednávány u bankovních ústavů, zatímco spotřebitelské úvěry jsou sjendávány také u nebankovního sektoru.

Podle ekonomů bude dále zájem o úvěry na bydlení sílit. Jako příklad lze uvést objem poskytnutých hypoték za prosinec, kdy byli sjednány tyto úvěry za více než 26 miliard korun.

Ze statistik dále plyne, že lidé využívají více kontokorentní účty a kreditní karty pro půjčování. Tento finanční segment se tak stává konkurencí pro běžné osobní půjčky. Právě dluhy na kontokorentních účtech činily za loňský rok kolem 12 miliard korun.