Jak na P2P půjčky

Půjčky p2p představují další možnost jak si půjčit peníze mimo bankovní i nebankovní sektor. Jedná se formu půjčování, kdy lidé půjčují lidem. Existuje několik platforem, kde se tato forma úvěrování provozuje. Účastnit se na těchto transakcích můžete jako zákazník nebo jako ten, kdo půjčuje.

Jak p2p půjčky fungují?

Nejdříve je nutná registrace v některé z P2P platforem. Zde pak dojde k prověření, jestli splňujete vše potřebné podle zákonných norem. Po úspěšné registraci a schválení si zájemce o úvěr vystaví svoji poptávku na půjčku a napíše na co budou peníze určeny. Na požadované peníze se pak začnou skládat ostatní lidé a vy jen čekáte, než je celá suma vybrána. Obvykle v tomto prostředí mají šanci i tací, kteří u banky neuspěly.

Nicméně i zde jsou potřeba některá ověření. Hlavně jde o potvrzení výše příjmu, kopie dvou dokladů totožnosti a dále pak potvrzení, že nemáte majetek v exekuci. Obvykle dojde také na prověření v registrech dlužníků.

Pro koho je p2p půjčka určená?

Půjčku p2p mohou využít zaměstnavatelé i podnikatelé. Často tuto platformu využívají začínající podnikatelé, kteří u běžné banky neuspějí. Obecně platí, že každý zájemce o tento typ úvěru by měl dodržovat základy bezpečného půjčování. To znamená půjčit si jen takovou sumu, kterou jsme schopen bez problémů splatit.

Rok od roku se situace na poli P2P půjček zlepšuje. V loňském roce trvalo i několik dní, než byla půjčka profinancována. nyní je obvyklé, že dojde k zafinancování do několika minut. Zájem roste ze strany investorů i žadatelů.

Mnoho otázek směřuje na podmínky jednotlivých půjček na této platformě. Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Vždy záleží na bonitě žadatele a ochotě investorů půjčku financovat. V případě nesplácení nastupuje podobný proces jako u bank nebo nebankovních společností.