Investice do nemovitosti

Investice do nemovitosti patří ke stabilním formám uložení volných finančních prostředků v České republice. Jde hlavně o koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu.

Nicméně zajištění pravidelné výnosnosti z této investice vyžaduje určitých znalostí. Důležité je zdali je nemovitost koupena za hotovost nebo prostřednictvím hypotéky. Další otázkou jsou provozní náklady a potřeba případné rekonstrukce. Neméně důležité je i umístění nemovitosti.

 

[dropcap style=’round‘]?[/dropcap]Vyplatí se tedy pronajímat nemovitost?

 

Samotné uložení peněz do nemovitosti je jistě rozumné. Nicméně jestli bude ona investice vydělávat záleží na konkrétním investorovi. Prvním hlediskem pro úspěšný pronájem je umístění nemovitosti. Následně je důležité najít bonitního nájemníka. Jistou variantou jsou pronájmy studentům, tady hraje roli umístění bytu či domu.

Dalšími prospěšnými faktory jsou dobrá dopravní dostupnost, služby v místě bydliště a příznivé podmínky pro žití. Úspěšné pronajmutí nemovitosti vyžaduje tedy mnoho práce a nedá se říci, že jde o pasivní příjem.

Jak již bylo řečeno, pořízení nemovitosti k investici prostřednictvím hypotéky je dosti riskantní. Investora ohrožují pravidelné splátky a nutnost mít po většinu čase v objektu nájemníka. Některé banky nabízejí speciální hypotéky, které jsou určené pro nákup nemovitosti určené k pronájmu. Tento finanční produkt je však podstatně nákladnější než běžná hypotéka.