Intervence ČNB a oslabení koruny

Česká národní banka dnes oznámila měnové intervence. Tyto intervence mají směřovat k oslabení koruny. ČNB chce kurz udržovat okolo 27 korun vůči euru. Naše měna oslabila po oznámení o 4 % a dosáhla tak na čtyřleté minimum.

 

Neomezené intervence

Na dnešní tiskové konferenci prohlásil guvernér ČNB Miroslav Singer, že centrální banka již na devizovém trhu působí s cílem oslabit kurz koruny. Z prohlášení guvernéra dále vyplynulo, že banka je připravena intervenovat neomezeně na oslabení koruny.

 

[dropcap style=’round‘]i[/dropcap]Případné ukončení intervence nastane v okamžiku předpokladů pro dramatické inflační tlaky.

 

Intervence ČNB se projeví ve zdražování dováženého zboží. Pohonné hmoty zdraží zhruba o 50 haléřů za litr. Zvýší se také cena dovolených a elektroniky. Zde půjde hlavně o zdražení dováženého zboží na předvánoční trh.

V řádů týdnů zdraží i potraviny. Podle oborníků bude zdražování postupovat pomalu a na drobném zboží zákazníci prakticky nezaznamenají tento pohyb ceny. Větší pohyb ceny zaregistrují zákazníci u nových automobilů ze zahraničí.

Česká národní banka chce tímto krokem přesměrovat koupěschopnost občanů na domácí trh. Zákazníci by tak měly více kupovat české zboží a služby.