Indexace pojištění

Dnes si vysvětlíme co znamená pojem indexace pojištění. Když sjednáváte pojistku, velmi často se setkáte se slovem indexace. Toto znamená, že se bude částka, kterou platíte na pojistném automaticky zvyšovat podle míry inflace. Když zaplatíte tuto zvýšenou pojistnou částku, zvýší se vám také pojistné. Výši pojistné částky si můžete upravovat sami nebo to nechat na pojišťovně. My si také ukážeme jakou možnost zvolit. Zajímat nás bude výhodnost nebo naopak nevýhodnost jednotlivých variant.

Kdy se hodí indexace pojištění

indexace pojištěníCelkově nelze hodnotit jestli se indexace pojištění vyplatí pro všechny nebo ne. Neexistuje jedno univerzální měřítko. Obecně se bere, že indexace pojištění je dobrá u všech typů majetkového pojištění. Hodnota našeho majetku totiž roste s inflací. Takže i naše pravidelně zvyšovaná pojistka by toto měla pokrýt.

Trochu jiné to bude o produktů jako jsou životní a úrazové pojištění. Zde vztah s inflací moc neplatí. My se musíme na tato konkrétní pojištění zeptat svého pojišťovacího poradce, jestli je taková smlouva výhodná a jestli máme onu indexaci učinit.

Více informací o tomto problému můžeme na zjistit na pobočkách jednotlivých pojišťoven. Vyškolení pracovníci na pobočkách by nám měly poskytnout vyčerpávající informace a poskytnout modelové případy. Podle těchto zkušeností se dozvíme jestli je pro nás toto pojištění přímo určené. Vycházet můžeme i ze zkušeností našich kolegů v práce. Reference jednotlivých pojistek jsou dohledatelné i na internetu. Na uzavření pojištění budeme potřebovat rady odborníka. Samotná indexace pojištění bude také nutná. Jak jsme již zmínily, tato nutnost připadá v úvahu jen v případech blíže vyjmenovaných.