Hypotéky

 

Získání hypotéky

Mnoho bank na českém trhu poskytuje hypotéky. Na úspěšné získání hypotéky je potřeba doložit různé dokumenty a zejména výpis z katastru nemovitostí, který osvědčuje vlastnictví nemovitosti. Hypotéka je hlavně výhodná z důvodu pořízení si vlastního bydlení. Ne však každý disponuje dostatkem vlastních finančních prostředků. Hypoteční úvěr tak představuje řešení, které usnadňuje financování požadovaného bydlení.

 

Využití hypotéky

Hypotéku je možné využít na jakýkoliv účel. Existuje zde pouze nutnost zajistit tento úvěr nemovitostí. V případě, že je hypoteční úvěr čerpán na koupi, rekonstrukci či výstavbu nemovitosti nebo k refinancování jiné hypotéky, banky nabízí lepší úrokové sazby. Jak již bylo tedy řečeno, hypotéka je nejvhodnějším řešením pro pořízení nového bydlení, avšak může být použita i k nákupu jiných movitých věcí nebo ke splacení dříve pořízených úvěrů.

 

Výše hypotéky

Ze zákona banka může poskytnout hypotéku v maximální výši 70 procent hodnoty nemovitosti, v případě, že tato hypotéka bude financována prostřednictvím hypotečních zástavních listů. Bankovní instituce poskytují v současnosti i hypotéky, které financují až 100 procent hodnoty nemovitosti, toto je však možné především u úvěrů, které jsou určené k financování nemovitostí.

 

Náklady hypotéky

Náklady na hypotéku jsou nižší než u klasických úvěrů a to z důvodu zástavy nemovitostí. Hypoteční úroková sazba je variabilní, ale může dojít k fixaci na dobu 1 až 15 let. Banky si zpravidla účtují poplatky za zpracování hypotéky a vyhodnocení žádosti o úvěr. Výše poplatku je určena obvykle procentem z celkové výše úvěru. Poplatek se platí i v případě zamítnutí žádosti o hypotéku. Jestliže je úvěr schválen, platí se poplatek jednou měsíčně za vedení hypotečního úvěru. Zároveň musí být pojištěna nemovitost, na kterou je poskytován úvěr. Hypotéku lze dostat na období obvykle 1 až 30 let.

 

Výhody hypotéky

– hypotéku je možní získat i bez doložení příjmu
– efektivní řešení koupě vlastního bydlení
– použití hypotéky na cokoliv
– možnost refinancovat hypotéku u jiné banky
– placení hypotečních splátek je obvykle výhodnější než placení nájemného
– dlouhá doba splácení
– velký výběr hypoték na bankovním trhu
– možnost pojistit se proti nesplácení úvěru

 

Na co si dát pozor

– příliš dlouhá doba fixace úrokové sazby
– změna vašich příjmů během splácení hypotéky
– nevýhodná úroková sazba pro nové klienty