Hypotéka bez rizika

Hypotéka je dnes široce dostupným úvěrovým produktem. Velká část společnosti tímto způsobem řeší potřebu bydlení. Jde o zadlužení na dlouhé roky. V podstatě se jedná o rozumnou věc, i když jsou zde určitá rizika v podobě neschopnosti splácet. Tato situace může nastat v případě dlouhodobé nemoci nebo ztráty zaměstnání.

Jakým způsobem si tedy zajistit své bydlení?

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Pokud si bereme hypotéku, banky obvykle požadují, aby bylo uzavřeno pojištění domácnosti. Je to většinou jedna z podmínek. Zároveň se jako výhodná jeví možnost pojištění domácnosti. Nejedná se o vysoké částky a za několik tisíc korun ročně můžeme mít pojištění. V případě nějaké katastrofy se tato možnost jeví jako velice dobrá, neboť banka nebudu čekat na splátku hypotéky a právě úhrada pojistné události se může hodit.

Refinancování hypotéky

V dnešní době existuje mezi bankami velká konkurence a snaží se nalákat zákazníky jiných peněžních ústavů na svou stranu. Tato možnost se nazývá refinancování hypotéky. V této nabídce jsou většinou nižší splátky a úroky. Této možnosti využívají hlavně lidé, kterým skončí fixace a můžou si uzavřít další smlouvu s novými podmínkami. Nicméně před tímto krokem je třeba zjistit v dané bance veškré podmínky refinancování.

Životní pojištění a spoření

Během splácení hypotečního úvěru se můžeme dostat do situace, kdy nás ohrozí úraz nebo nemoc. V této situaci nebudeme schopni splácet své závazky a životní pojištění představuje ochranu pro tyto problémy. K nevýhodám patří poměrně vysoké částky, které musíme platit bance. V případě spoření se jedná o pravidelné odkládání určitých částek, kterou pak můžeme použít v případě problémů se splácením hypotéky.