Finanční rezervy domácností

Podle průzkumu agentury Stem/Mark má třetina českých domácností finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání ve výši jednoho platu. 30 procent českých domácností je tak schopno bez pravidelného příjmu přežít maximálně jeden měsíc.

Dalších 29 procent respondentů je schopno s finanční rezervou přežít déle než čtvrt roku.

Nejčastějším důvodem proč se lidé dostávají do finančních problémů je podle průzkumu nezaměstnanost, hazard, drogy, neuvážené výdaje a plýtvání. Dále si lidé myslí, že příčinou finančních problémů je nízká finanční gramotnost.

Rodinné finance

Častou příčinou špatné finanční situace rodin je nedostatečné finanční plánování a nezodpovědné vydávání financí. Lidé tyto problémy často řeší půjčkou, což v některých případech může způsobit velké problémy.

Dále z průzkumu vyplívá, že pouze 6 procent obyvatel České republiky dobře ví jak správně vybrat investici nebo zvolit vhodný úvěr. Většina Čechů tak nerozumí různým finančním produktům a často dá na rady nekompetentních finančních poradců.

Nutno dodat, že problém finančních poradců také mnohdy stojí za špatnou finanční situací některých domácností. Často odborně nevzdělaní tzv. poradci určují domácnostem priority ve finančních oblastech a způsobují jim škody.