Centrální registr úvěrů

Oblast půjčování peněz je v České republice značně rozšířená. Na tomto finančním poli působí mnoho společností, které poskytují různé finanční produkty. Jde o bankovní nebo nebankovní poskytovatele úvěrů. S rozšiřujícím se počtem lidí, kteří z různých důvodů nesplácí své dluhy, vyvstala nutnost vytvořit centrální registr úvěrů. Jedná se o jaký registr kam banky a další finanční firmy nahlížejí, aby si zjistily finanční situaci jednotlivých klientů, kterým poskytují úvěry.

Jak centrální registr úvěrů pomáhá bankám

centrální registr úvěrůJak již bylo zmíněno Centrální registr úvěrů vznikl ve spolupráci České národní banky s českou bankovní asociací. Jednotlivé banky si zde vyměňují informace o úvěrovém zatížení svých klientů. Jde o fyzické a právnické osoby. Využívání tohoto registru by mělo vést ke zlepšování bankovních služeb. Banky takto snižují svá úvěrová rizika.

Centrální registr úvěrů ve své podstatě představuje informační systém, který na jednom centrálním místě kumuluje informace o závazcích fyzických a právnických osob. Tento registr je hlavně zaměřen na podnikatelské subjekty a tak zde nejsou vedeny spotřebitelské úvěry, které si vzaly fyzické osoby. Tento registr úvěrů využívají české i zahraniční banky, které podnikají na našem území. Jako hlavní důvod užívání tohoto registru je snižování rizika v poskytování bankovních úvěrů.